Panik Atak Her Gün Yaşanır mı?

Evet, panik atak her gün yaşanabilir. Bazı panik atak hastaları her gün birden fazla panik atak geçirirler. Ancak, panik atakların sıklığı, şiddeti ve süresi kişiden kişiye değişebilir. Kimi kişilerde haftada bir kez veya ayda bir kez panik ataklar yaşanabilirken, kimilerinde ise her gün birden fazla panik atak görülebilir.

Panik ataklar, belirtileri ciddi olduğu sürece tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavi seçenekleri arasında psikoterapi, ilaç tedavisi ve egzersiz gibi yöntemler bulunur. Panik atakların tedavi edilmesi, panik atakların sıklığını, şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, panik atak belirtileri yaşayan kişilerin bir sağlık uzmanına başvurarak doğru tedavi planını belirlemesi önemlidir.

Şimdi biraz daha açalım meseleyi.

“Her gün” ifadesinden başlayalım isterseniz. Soruyu soran, “her gün” derken, gerçekten tüm günleri (bir yıldaki 365 günü) mi kastediyor, yoksa, “sıkça”yı mı kastediyor? Psikoterapi seansında olsaydım, bunu netleştirmek için, danışanıma sorardım. Burada öyle bir şansım olmadığı için, sadece iki ihtimali de hesaba katmalıyım.

Sorumuzun cevabının ararken, “Bir insanın her gün dişi ağrır mı?” sorusu bize rehberlik edebilir. Belli durumlar (dişte iltihap gibi) söz konusu olduğu sürece, bir insanın her gün dişi ağrıyabilir. Bunun gibi, belirli durumlar (panik atağı tetikleyen içsel ve dışsal faktörler) söz konusu olduğu sürece, kişi her gün panik atağı yaşayabilir. Nasıl ki diş ağrısı bir sorunun (iltihap gibi) işaretiyse, panik atak da bazı sorunların (içsel çatışma gibi) işareti olabilir. Bu durumda, panik atağın işaret ettiği sorunlar fark edilip çözümlenmediği sürece, panik atak yaşanabilir.

“Panik atak her gün yaşanır mı?” sorusuyla ilgili, dikkat çekmek istediğim ikinci bir nokta, yaşanılan şeyin, panik atağı olup olmadığıdır. Yaşanılan şey panik atağı değilse ne olabilir peki?

Psikiyatrist H. Alp Karaosmanoğlu’nun panik atakla ilgili harika bir mottosu bize eşlik edebilir: Panik atak, anksiyetenin orgazmıdır. Bu mottoyu referans alırsak, yaşadığımız şey panik atak değil de anksiyete (bunaltı) olabilir. Bu durumda, sorunun sahibi, her gün can sıkıcı bir deneyim yaşayabilir; ancak bunların hepsi panik atağı değil, bazıları anksiyete olabilir.

Panik atak geçirenlerin, karşı karşıya kalma ihtimalleri çok yüksek olan bir deneyim daha var: Beklenti anksiyetesi

Beklenti anksiyetesi, panik atak yaşayan birinin, aynı şeyi tekrar yaşama ihtimaliyle zihninin meşgul olmasını, ve bu beklentinin duygularını (endişe, kaygı vb.) yaşamayı ifade eder. Kişi “Acaba aynı şeyi tekrar yaşar mıyım?”, “Ya aynı şeyi tekrar yaşarsam.” düşüncelerine kendini kaptırıp endişelenebilir. “Her gün panik atak yaşıyorum.” diyen biri, “Panik ataktan sonra, tekrar panik atak yaşama endişesi taşıyorum.” da demek istiyor olabilir.

Sonuç olarak, “Panik atak her gün yaşanır mı?” sorusuna cevabımı şöyle özetleyebilirim:

  • Panik atağı her gün yaşanabilir.
  • Her gün veya sıkça yaşanılan şey, panik atak değil, anksiyete olabilir.
  • Yaşanılan şey, panik atak değil, panik atağı tekrar yaşama endişesi (beklenti anksiyetesi) olabilir.

Yorum yapın