İlişki Terapisi Nedir, İlişki Terapisti Kimdir?

İlişki terapisi, bir ilişkinin, tarafları açısından daha doyum verici hale getirilmesi için gerçekleştirilen profesyonel bir süreçtir.

İlişki terapisi hizmetini sunan profesyonel/eğitimli kişiye ilişki terapisti denir.

Bu sitede ilişki terapisine ve ilişkilere dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Siz de ilişki terapisi almak istiyorsanız İletişim sayfasındaki numaradan bana ulaşabilirsiniz.

İlişki terapisi nedir?

İlişki terapisini çift terapisi, evlilik terapisi ve aile terapisi olarak kategorize edebiliriz. Bu durumda, ilişki terapisi, üç terapi biçimini içinde barındıran bir çatı/şemsiye kavram olarak düşünülebilir.

Çift terapisi

Evli olmayan, flört veya nişanlılık ilişkisi gibi ilişki yaşayan çiftlerin ilişkilerinin ele alındığı ilişki terapisi biçimidir. Çift terapisi ile evlilik terapisi arasında uygulama açısından büyük farklılıklar olmayabilir.

Evlilik terapisi

Evli olan çiftlerin yaşadıkları ilişki sorunlarının ele alındığı ilişki terapisi formudur. Çift terapisi ile aralarında uygulama açısından büyük farklılıklar olmayabilir.

Aile terapisi

Aile üyeleri arasındaki ilişki sorunlarının ele alındığı ilişki terapisi formudur. Aile terapisinde terapiye en az üç -anne, baba ve bir çocuk- kişi katılır. Bu açıdan çift terapisi ve evlilik terapisinden faklı olduğu düşünülebilir.

İlişki terapisine ne zaman gidilmelidir?

İlişki terapisine bence iki durumda gidilebilir:

  1. İlişkide bir sorun varsa ve taraflardan en az biri bu sorunla ilgili çözüm arayışında ise,
  2. İlişkide, tarafların tanımlayabildiği, net sorunlar olmadığı halde, taraflardan en az biri ilişkiden daha fazla doyum elde etmek istiyorsa.

Her iki durumda da, ilişkinin tüm tarafları terapi için gönüllü olmalıdır; gönüllü olmasa bile, partnerinin davetini kabul etmelidir. Şayet taraflardan biri ilişki terapisi için

İlişki terapisi işe yarıyor mu?

İlişki terapisinin (çift, evlilik veya aile terapisi) yapılan pek çok çalışmada işe yaradığı tespit edilmiştir. Bu, ilişki terapisinin koşulsuz şartsız işe yarayabileceği anlamına gelmemektedir. Peki, ilişki terapisinin işe yaraması için ne gerekiyor?

İlişki terapisinin işe yaraması için bence en az 4 koşuldan bahsedebiliriz. Bu ayrıntılı bir konu olsa da kısaca şunları söyleyebilirim:

  1. Ortada ilişkisel bir sorun ve/veya hedef olmalıdır. Sorun ve/veya hedef, bir şekilde ilişkinin tüm tarafları ile ilgili olmalıdır. Söz gelimi, taraflardan birinin kişilik bozukluğu için ilişki terapisi işe yaramayabilir. (Sorun ile ilgili koşul.)
  2. Tarafların çaba sarf etmeye hazır olması gerekir. İlişki terapisi bireysel terapi değildir; her iki tarafın da sürece aktif olarak katılması, sorumluluk alması ve terapideki rollerini yerine getirmesi gerekir. (Danışanlar ile ilgili koşul.)
  3. İlişki terapistinin yeterince iyi olması gerekir. Bir ilişkide danışanlar gönüllü olduğu halde ilişki terapisti yeterince iyi değilse terapi işe yaramayabilir. (İlişki terapisti ile ilgili koşul.)
  4. Bazen kullanılan terapi yöntemi yeterli olmayabilir. BU durumda da başka bir terapi yöntemi denenebilir. (Yöntem ile ilgili koşul.)

Terapi bir ilişkiyi kurtarır mı?

İlişki terapisi ilaç değildir. Bir terapinin ilişkiyi kurtarabilmesi için bir önceki soruda dile getirilen şartların karşılanması gerektiğini düşünüyorum. Bu durumda ilişki, her iki taraf için de daha doyum verici hale getirilebilir.

İlişki terapisi ne kadar sürer?

İlişki terapisi bir müfredat gibi yapılanmamıştır. Bu yüzden de, önceden bir terapi süresi belirlenemez. Bazı terapiler 3-5 seans sürebilirken bazıları aylar (veya yıllar) sürebilir.

İlişki terapisinde süreyi, ilişkideki sorunlar, tarafların beklentileri gibi faktörler belirler.

İlişki terapisine tek gidilir mi?

İlişki terapisinin nihai hedefi, taraflar arasındaki ilişkinin kalitesini artırmaktır; yani, terapide odak ilişki üzerinedir. Bu yüzden, ilişki terapisine tarafların birlikte gitmesi gerekir. Başka bir ifadeyle, bir terapinin ilişki terapisi olabilmesi için, ilişkinin taraflarının terapide olması gerekir.

İlişki sorunları için bireysel terapi de alınabilir tabii ama onun adı ilişki terapisi olmaz. Bu durumda kullanabileceğimiz terim ilişki odaklı psikoterapi olabilir.

İlişki odaklı psikoterapide kişi, ilişkisinde veya ilişkilerinde kendi tutumlarını, deneyimlerini ele alır ve düzenlemeye çalışır. İlişki terapisinde “biz ne yapabiliriz” ön planda iken bireysel terapide “ben ne yapabilirim” ön planda olur.

İlişki terapisti kimdir?

Bu bölümde profesyonel bir meslek erbabı olan ilişki terapisti ile ile ilgili bazı sık sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Buradaki sorulara vereceğim cevaplardan bazıları kişisel düşüncelerimi ifade eder; aynı konuyla ilgili benden farklı düşünenler de olabilir. (Yusuf Bayalan)

Cevabını öğrenmek istediğiniz sorunun üzerine tıklayabilirsiniz.

İlişki terapisti ne mezunudur?

Türkiye’de üniversiteleri ilişki terapisi bölümleri yoktur; evlilik aile danışmanlığı yüksek lisans programları vardır. Oralardan mezun olanlar da ilişki terapisti unvanı almazlar.

İlişki terapisti, üniversite mezuniyetine dayanarak kullanılan bir unvan değildir. İlişki terapisti, üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, sosyal hizmetler, psikiyatri gibi ruh sağlığı bölümlerinin birinden mezun olup ilişki terapisi ile ilgili bir eğitim sonucunda kullanılan bir unvandır.

İlişki terapisti her şeyden evvel psikoterapi bilgisine ve yetkinliğine sahip olmalıdır. Bunun için de üniversitelerin ilgili bölümlerinden (az önce belirttiğim) mezun olmalıdır.

İlişki terapisti ne yapar?

İlişki terapistleri, danışanlarının ilişkilerine odaklanır. Söz konusu ilişki dinamiklerini anlamaya ve sağlıksız olanlarını sağlıklı hale getirmeye çalışır.

İlişki terapisti danışanlarına ne sorabilir?

İlişki terapisti, danışanlarının ilişkilerini anlamak ve onlara fark ettirebilmek için, onlara pek çok soru sorabilir. Terapistin soracağı sorular, kullandığı ekole göre değişebilir.

İlişki terapistine sevgililer gider mi?

Evet. İlişki terapistine sevgililer de gidebilir çünkü ilişki terapisi, bir ilişkinin daha doyum verici hale getirilmesi için gerçekleştirilir.

* Öne çıkan görsel: Miguel Á. Padriñán tarafından Pexels‘e yüklendi.

Yorum yapın